Powstało i pracuje KGW Arniewo

            Powstawanie i działalność kół gospodyń wiejskich w Polsce oparte jest o normy określone w ustawie z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. 2018 poz. 2212 ze zmianami). Ustawa zapewnia kołom gospodyń wiejskich między innymi uzyskanie osobowości prawnej, otrzymywanie pomocy finansowej raz w roku, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, zwolnienie z podatku dochodowego oraz VAT, brak konieczności posiadania kasy fiskalnej. Natomiast szczegółowe zasady działania oraz warunki wstępowania do kół i występowania z kół gospodyń wiejskich określają ich statuty (przyjęty własny lub wzorcowy). Koło gospodyń wiejskich podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z chwilą dokonania wpisu koło nabywa osobowość prawną. Nadzór i kontrolę nad działalnością KGW sprawuje Prezes ARiMR poprzez swoich zastępców, dyrektorów oddziałów regionalnych oraz kierowników biur powiatowych.

            Z inicjatywy 37 mieszkańców wsi, 14 sierpnia 2024 r. Koło Gospodyń Wiejskich Arniewo w Jarnołtowie zostało wpisane do KRKGW i rozpoczęło działalność. Uzyskało w rejestrze numer 2815050008, REGON nr 529426985 i NIP 7412170465. Adres siedziby – Jarnołtowo 17A. Według wpisu, umocowanymi do reprezentowania koła są: Aneta Małetka, Piotr Spirydonow i Hanna Smolińska. Wśród 37. założycieli koła 13. to mężczyźni. Koło Arniewo podczas swojej działalności w 2024 r. mogło liczyć na dotację państwa w kwocie 9 tys. PLN – jej wysokość uzależniona jest od liczby członków koła.

            Niejako debiutem i praktycznym sprawdzianem działalności KGW Arniewo był udział 28 września 2024 roku w Małdytach w gminnym uroczystym Święcie Pieczonego Ziemniaka. Koło wystawiło z tej okazji stoisko z pysznymi potrawami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem uczestników. A o jakości wykonanych potraw świadczy zajęcie I miejsca w organizowanym tam konkursie „Najsmaczniejsza Potrawa Staropolskiej Kuchni Warmińskiej z Ziemniakiem w Roli Głównej” za przygotowaną MARCHEW PO WARMIŃSKU oraz ZAGUBY.

            7 grudnia 2024 r. w centrum Zalewa miejscowe władze zorganizowały III Zalewski Jarmark Bożonarodzeniowy, w którym nie zabrakło udziału KGW Arniewo z Jarnołtowa z własnym stoiskiem. Wiele osób odwiedziło jarnołtowskie stoisko zaopatrując się w przedświąteczne potrawy, atmosfera była znakomita, humory dopisywały, a wspólne rozmowy i świętowanie dopełniały reszty. Sprzedawane produkty były pięknie opakowane i opatrzone kolorowym logo KGW Arniewo z Jarnołtowa.

            Mieszkańcy Jarnołtowa nie poprzestają jedynie na aktywności w KGW, wielu z nich prężnie działa w OSP oraz uczestniczy w prestiżowym programie Odnowa Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”.

Warszawa, grudzień 2024                                     Zbigniew Jerzy Woś

zbigwos[at]gmail[dot]com