. Dla upamiętnienia kilkuletniego pobytu w Jarnołtowie światowej sławy filozofa Immanuela Kanta, w 1994 roku na budynku ówczesnej miejscowej szkoły zawieszono dwie niewielkie tablice informacyjne (dziś eksponowane na murze wieży-bramie i zarazem dzwonnicy kościoła). Natomiast w 2020 roku, na przykościelnym terenie, wybudowano spełniający funkcję historyczną i edukacyjną niewielki skwer o nazwie “Zakątek Immanuela Kanta”, z dostosowaniem go do potrzeb turystyki. Projekt ten podnosi walory estetyczne zagospodarowania centrum wsi, wpływa pozytywnie na jej prestiż i jednocześnie bezpośrednio nawiązuje do pobytu wielkiego filozofa w Jarnołtowie i jarnołtowskim kościele parafialnym. Jego realizacja stała się też impulsem do podjęcia działań zmierzających do budowy dodatkowych miejsc parkingowych i utwardzonego chodnika w centrum wsi.
. Dzięki staraniom radnego powiatowego, mieszkańca Jarnołtowa Jana Marchlewicza, Starostwo Powiatowe w Ostródzie sfinansowało, kwotą ok. 78 tysięcy złotych, realizację inwestycji w pasie drogi powiatowej nr 1207 graniczącej z “Zakątkiem Immanuela Kanta”. Tym sposobem powstał parking o powierzchni 180 metrów kwadratowych, z 14 miejscami dla samochodów osobowych, wykonany z kostki betonowej Polbruk grubość 8 cm. Wykonano także chodnik utwardzony, o powierzchni 270 metrów kwadratowych, na terenie od przystanku autobusowego do sklepu. W ciągu chodnika zrealizowano 2 przejścia dla pieszych: jedno tuż przy dzwonnicy w drodze do kościoła, drugie w okolicy sklepu. Postawiono 4 znaki “Przejście dla pieszych”, 2 znaki “Parking” i 1 znak “Przystanek”.
. Opisując fakt realizacji projektu upamiętniającego pobyt wielkiego filozofa w Jarnołtowie warto wspomnieć, że obok Immanuela Kanta przebywały tu także inne osoby, które zapisały się na kartach historii.
. 16 lutego 1543 roku ówczesne Jarnołtowo odwiedził władca Prus Książęcych, lennik, a zarazem siostrzeniec polskiego króla Zygmunta I Starego, książę Albrecht Hohenzollern (niem. Albrecht von Brandenburg-Ansbach), syn Zofii Jagiellonki. Wizytował on jarnołtowską parafię wraz z biskupem Georgem von Polentzem.
. Chociaż nie można doszukać się jednoznacznego pisanego dowodu, to można postawić uzasadnioną tezę, że w Jarnołtowie, około roku 1854, przebywał twórca koncepcji, autor projektu oraz kierownik budowy Kanału Elbląskiego (niem. Oberländischer Kanal, pierwotnie po pol. Kanał Oberlandzki), królewski radca budowlany, Georg Jacob Steenke. Zachowana korespondencja z 1854 r., z odręcznie pisanymi zaleceniami i podpisem Steenke’go z 21.07.1854 r., zaświadcza bowiem, że na potrzeby obiektów budowanego kanału zakupywano w jarnołtowskiej cegielni wypalane tam dachówki. Z kontekstu dokumentu wynika, że negocjacje co do zakupu prowadził Steenke z baronem von Printzem – ówczesnym właścicielem Jarnołtowa i cegielni. Steenke mieszkał i urzędował wówczas w niedalekiej od Jarnołtowa Czulpie ( Zölp). Niezależnie od zachowanych dokumentów, mało prawdopodobnym jest aby mieszkający przez 27 lat (1848-1875) w Czulpie Steenke nie odwiedził oddalonego zaledwie o 8 km Jarnołtowa. Wypływający z tego wniosek spójny jest z postawioną na wstępie akapitu tezą.
. Warto wspomnieć, iż Jarnołtowo zapewne odwiedzał także właściciel Girgajn (Gergehnen), bowiem majątek ten znajdował się na terenie jarnołtowskiej parafii i jarnołtowskiego gminnego urzędu. Od 1860 do 13 lutego 1913 roku właścicielem tym był Hermann Otto Glüer. Był on osobą bardzo znaną i szanowaną, nie tylko w najbliższej okolicy. W latach 1905-1907 zasiadał w sejmiku wschodniopruskim, a w latach 1905 – 1912 był także posłem do Reichstagu w Berlinie, jako deputowany z powiatów pasłęckiego i morąskiego. Możemy zatem powiedzieć, iż reprezentował on na forum parlamentu także interesy ówczesnego Jarnołtowa. Działał również w różnych organizacjach rolników, posiadał rolnicze wyższe wykształcenie akademickie.
. W pierwszej ćwierci XX wieku Jarnołtowo i miejscowy kościół odwiedzali przedstawiciele pruskiej generalicji do której należeli Johannes Karl von Eben – generał piechoty (odpowiednik polskiego trzygwiazdkowego generała broni) oraz jego brat Reinchold Max von Eben – generał porucznik (odpowiednik polskiego dwugwiazdkowego generała dywizji). Obaj byli właścicielami sąsiadującego z Jarnołtowem majątku Budwity (Bauditten), który znajdował się w obszarze jarnołtowskiej parafii, a jarnołtowski urząd stanu cywilnego był właściwym dla ówczesnych Budwit. Z tej racji wymienieni niejednokrotnie przebywali w Jarnołtowie.
. Immanuel Kant nie jest jedynym rektorem królewieckiego uniwersytetu, który przebywał w Jarnołtowie, bowiem bywał tu także profesor Wilhelm Dietrich Preyer – rektor królewieckiego uniwersytetu w 1933 roku. Preyer poślubił Irmę Johannę Elisabeth von Eben – córkę właściciela Budwit i z tej racji był w Budwitach oraz Jarnołtowie.
. W latach 1934 -1939 Jarnołtowo odwiedzał pisarz i poeta Ottfried Ernst Gotthold hrabia von Finckenstein (pełna pisownia nazwiska rodowego to Finck von Finckenstein), zamieszkały w owym czasie w wynajmowanym dworku Reichelów w Tarpnie (Terpen). Tarpno znajdowało się we właściwości działania zarówno parafii jak i urzędu stanu cywilnego w Jarnołtowie. Finckenstein posiadał solidne akademickie wykształcenie i pochodził ze znanego od wieków arystokratycznego rodu. W okresie międzywojennym odnosił on znaczne sukcesy na polu literatury, a znaczne ilości wydanych książek sprawiły poprawę jego sytuacji ekonomicznej do tego stopnia, że w 1939 r. zakupił własne gospodarstwo – rybaczówkę w Grabowcu i opuścił Tarpno. Część jego twórczości była tłumaczona także na język polski – np. powieść „Die Mutter” (Matka). Po czternastu latach od zakończenia wojny, spędzonych w Niemczech, wyemigrował do Kanady, gdzie początkowo pracował jako nauczyciel i profesor języka niemieckiego na uniwersytecie w Ottawie, a później w dyplomacji kanadyjskiej. Pracował między innymi w ambasadzie kanadyjskiej w Warszawie, a karierę zakończył jako ambasador Kanady w Ekwadorze. Ciekawostką jest, że korzenie rodu Finckenstein łączą się z korzeniami rodu von Diebes – pierwszych właścicieli Jarnołtowa.
. Jako, że odnotowany pobyt w Jarnołtowie znanych osób wiąże się najczęściej z ich pobytem w jarnołtowskim kościele, to wydaje się, że przydatnym będzie też pokazanie hierarchów Kościoła, którzy odwiedzili Jarnołtowo odpowiednio w dniach:
- 15.07.1959 i 23.05.1971 Biskup Józef Drzazga – pierwszy raz jako biskup pomocniczy diecezji warmińskiej; drugi jako administrator apostolski diecezji warmińskiej.
- 25.04.1965 i 6.06.1976 Biskup Jan Obłąk – biskup pomocniczy diecezji warmińskiej.
- 27.04.1986 Biskup Wojciech Ziemba – biskup pomocniczy diecezji warmińskiej.
- 21.09.1991 Biskup Julian Wojtkowski – biskup pomocniczy diecezji warmińskiej.
- 12.05.1997 Biskup Andrzej Śliwiński – biskup diecezjalny elbląski.
- 28.05.2000, 28.06.2013 i 17.06.2019 Biskup Józef Wysocki – pierwszy i drugi raz jako biskup pomocniczy diecezji elbląskiej; trzeci jako biskup senior tej diecezji.
- 12.08.2007 i 19.06.2017 Biskup Jan Styrna – pierwszy raz jako biskup diecezjalny elbląski; drugi jako biskup senior tej diecezji.
- 18.06.2015 Biskup Jacek Jezierski – biskup diecezjalny elbląski.
Warszawa, maj 2020 roku Zbigniew Jerzy Woś zbigwos[at]gmail[dot]com