Inauguracja obchodów 700-lecia Jarnołtowa

Dnia 15 lipca 2008 roku nastąpiła oficjalna inauguracja obchodów 700-lecia powstania miejscowości Jarnołtowo. Pomysł zrodził się na przełomie lutego i marca w głowie Leszka Mellera, byłego mieszkańca Jarnołtowa, mieszkającego obecnie w Niemczech, który „wygrzebał” w starych kronikach pruskich datę utworzenia wsi.

W połowie czerwca została rozwieszona na tablicach informacyjnych odezwa sołtysa do mieszkańców sołectwa informująca o chęci zorganizowania obchodów 700-lecia, oraz o zaangażowanie mieszkańców w to przedsięwzięcie. Powstała też namiastka strony internetowej www.jarnoltowo.pl. Wydrukowano też okolicznościowe widokówki z Jarnołtowem, ze sprzedaży której dochód ma pokryć część kosztów obchodów. W dniu 15 lipca 2008 roku kilkunastu mieszkańców wsi powiesiło nad drogami banery przypominające o założeniu Jarnołtowa w 1308 roku, oraz przypominające historyczne nazwy miejscowości. Postawiono również okolicznościowy kamień z tablicą jubileuszową.

Zdjęcie 1. (foto: Andrzej Kucharek) – Skrzyżowanie dróg: Barty-Jarnołtowo-Bądki
Zdjęcie 2. (foto: Leszek Meller) – Obok dzwonnicy kościoła
Zdjęcie 3. (foto: Leszek Meller) – na ścianie świetlicy wiejskiej – Na zdjęciu od lewej: Irek Marchlewicz, Radek Marchlewicz, Grzegorz Marchlewicz, Henryk Klocek, Janek Marchlewicz, Stanisław Uselis, Leszek Meller, Agnieszka Klocek, Danka Uselis.
W pracach brali też udział niewidoczni na zdjęciu: Roman, Ewa, Marcin i Piotrek Spirydonow, Marek Fereniec oraz Andrzej Kucharek
Zdjęcie 4. (foto: Leszek Meller) – Będzie tu jeszcze tabliczka z nazwą miejscowości.

Finał obchodów 700-lecia utworzenia Jarnołtowa zaplanowany jest na ostatnią sobotę czerwca 2009 roku. Odbędzie się wtedy na boisku, gminny festyn rodzinno sportowy, połączony z gminnymi zawodami strażackim. Wszystko poprzedzi okolicznościowa msza polowa w intencji mieszkańców sołectwa. Do tego czasu planujemy:

  1. Zamontować dwie lampy oświetlające wschodnią ścianę prawie 700-letniego kościoła w Jarnołtowie,
  2. Umieszczenie tablicy informacyjnej o historii wsi i pobliskich atrakcjach,
  3. Regeneracja części parku i umieszczenie tam ławek sponsorowanych przez mieszkańców,
  4. Przygotowanie rzeźby pierwszego, legendarnego mieszkańca Jarnołtowa: rycerza Arnolda,
  5. W świetlicy wiejskiej zostanie przygotowana wystawa starych, zdjęć i innych materiałów archiwalnych na temat wsi, oraz ciekawych zdjęć współczesnych,
  6. Być może zostanie ogłoszony konkurs na najbardziej zadbane obejścia i ogródki w gospodarstwach.

Wspomniane projekty nie są dużym obciążeniem finansowym dla mieszkańców, oczekujemy ogólnej akceptacji ich realizacji i ewentualnie zaangażowania w przeprowadzeniu niektórych prac. Gwarantujemy aktywny udział Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Sołeckiej.

Delegacja z Niemiec

Na zakończenie obchodów 700 lecia Jarnołtowa w czerwcu 2009 odwiedziła naszą miejscowość delegacja Towarzystwa Powiatu Morąg (Kreisgemeinschaft Mohrungen). Od tego Towarzystwa otrzymało Jarnołtowo w prezencie historyczne tablice w dwu językach, polskim i niemieckim.

jarnoltowo.pl
Przy pamiątkowym jubileuszowym kamieniu od lewej – przewodnicząca Morąskiej Miejszości Niemieckej, Pani Urszula Mańka z mężem, po środku Wolfgang Wernet, przewodniczący Towarzystwa Powiatu Morąskiego w Niemczech, a po prawej Gisela Harder, zastępca przewodniczącego i referent do spraw kultury
jarnoltowo.pl
Pamiątkowe zdjęcie delegacji z Niemiec Towarzystwa Powiatu Morąskiego przy jubileuszowym banerze. Z lewej przewodniczący Kreisgemeinschaft Mohrungen (Towarzystwa Powiatu Morąskiego) Wolfgang Wernet.
jarnoltowo.pl
Wręczenie pamiątkowych tablic historycznych dla Jarnołtowa na ręce Leszka Mellera.

Komitet Organizacyjny