Bezustannie mijające dni i noce rodzą zdarzenia takie codzienne, proste ale też niezwykłe, nowe, znaczące, dające podstawę do ich zapisania i utrwalenia w naszej historii. Mijające upalne i bezdeszczowe lato w Jarnołtowie dobiega powoli do końca. Jakie ono było, jakie ten czas przyniósł zmiany warte zapamiętania lub tylko zaznaczenia w historii naszej warmińsko-mazurskiej wsi? Aby odpowiedzieć na te pytania zapraszam na spacer po Jarnołtowie.
Dojeżdżając do Jarnołtowa drogą z kierunku Zajezierza, po jej prawej stronie, zauważamy w oddali nowy element krajobrazu. Na terenie nieruchomości oznaczonej numerem 73 powstał nowy obiekt – zbiornik wytwarzanego w procesie beztlenowej fermentacji biomasy i wykorzystywanego tam do produkcji energii elektrycznej biogazu. Tym samym Jarnołtowo wpisało się na listę polskich miejsc, gdzie wytwarza się energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Wpisało się w cieszącą się silnym wsparciem Unii Europejskiej politykę w zakresie źródeł energii opartych o strategię przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zmniejszenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednocześnie gospodarstwo to nawiązuje do dawnych jego tradycji wspierania wsi działalnością pozarolniczą, bowiem do 1945 roku to właśnie na jego terenie funkcjonowała jarnołtowska cegielnia.
Jadąc dalej tą samą drogą, w centrum wsi, spotykamy budynek punktu skupu mleka, (nazywany potocznie „zlewnią”) gdzie naszą uwagę przykuwa wywieszony na nim duży banner z napisem NA SPRZEDAŻ z podanym numerem telefonu (zobacz fot. nr 1). Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania, punkt skupu mleka w Jarnołtowie z dniem 15 września 2015 r. kończy działalność. Pracująca tam od wielu lat Pani Danuta przechodzi szczęśliwie na emeryturę, budynek wystawiono na sprzedaż, a rolnicy muszą zmienić profil produkcji lub przejść na inną formę odbioru od nich produkowanego mleka.
W niedalekiej odległości od opisywanego wyżej budynku, w samym centrum Jarnołtowa znajduje się budynek sklepu. Nie sposób nie zauważyć zmian jakie w 2015 roku on przeszedł. Cała bryła budynku została odnowiona i przemalowana, a umieszczony nowy szyld z napisem „abc sklep spożywczy” jest już z daleka widoczny (zobacz fot. nr 2). Całkowicie zmieniono wystrój wewnątrz sklepu, dostosowując go do sprzedaży w systemie samoobsługowym. Szkoda tylko, że godzin funkcjonowania sklepu nie dostosowano do potrzeb i wygody mieszkańców. Wydaje się, że solidne metalowe drzwi pozostają zamknięte na głucho przez zbyt wiele godzin w ciągu doby. W każde późniejsze popołudnie, nie mówiąc o niedzieli, aby zrobić podstawowe zakupy należy udać się do sąsiednich wsi lub pobliskiego Zalewa.
W centrum Jarnołtowa znajduje się też kościół z przyległym terenem i plebania. Rok 2015 przyniósł kolejne już działania zmierzające do poprawy dobrostanu tych obiektów. Podstawowymi z nich było wykonanie izolacji pionowej części podziemnej fundamentów budowli kościoła w obrysie zewnętrznym, wykonanie instalacji odwodnienia gruntu w sąsiedztwie fundamentów oraz odprowadzenia wód opadowych poza bezpośredni obręb fundamentów, odsłonięcie (dotychczas otynkowanych) i renowacja kamiennych nadziemnych części fundamentów. Odsłonięte kamienne granitowe otoczaki tworzące wysoki fundament znakomicie podkreślają teraz gotycki charakter jarnołtowskiego kościoła i dodają uroku tej prawie siedmiuset letniej budowli (zobacz fot. nr 3 – 6). Odnotowania wymaga także fakt uporządkowania przyległego terenu, zwłaszcza dawnego sadu za plebanią i miejsca po dawnym cmentarzu przykościelnym.
W 2015 roku mieszkańcy Jarnołtowa aktywnie uczestniczyli w życiu społeczności całej małdyckiej gminy. Wyrazem tego są uzyskiwane opinie i oceny pracy. 29 sierpnia 2015 r. na terenie Centrum Sportowo – Rekreacyjnego w Małdytach odbyły się gminne dożynki w których uczestniczyli licznie mieszkańcy Jarnołtowa. Wójt Gminy dziękując rolnikom za ich pracę wręczył przyznane przez ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Wśród otrzymujących to odznaczenie znalazł się także rolnik z sołectwa Jarnołtowa – Rutkowski Marian. Ponadto Wójt Gminy wyróżnił czterech rolników za wyniki uzyskane w produkcji bydła mlecznego, wśród wyróżnionych znalazł się także rolnik z Jarnołtowa – Skop Kazimierz.
Podczas uroczystości odbyła się prezentacja i wybór najładniejszego wieńca dożynkowego. Wieniec wykonany przez społeczność jarnołtowskiego sołectwa uzyskał najwyższą ocenę i zajął pierwsze miejsce jako najładniejszy, wyprzedzając aż 13 punktami, drugie w wyborach, sołectwo Dobrocin (zobacz fot. nr 7 – 8).
Warszawa, wrzesień 2015 r.
Zbigniew Jerzy Woś
zbigwos@gmail.com
FOTOGRAFIE: