Kierując się chęcią zaznaczenia w historii Jarnołtowa zmian jakie zaszły w roku 2015 powstał artykuł „Jarnołtowo 2015”. Dziś mamy za sobą rok 2016 i 2017, one przyniosły także zmiany warte zapamiętania, stąd powstała myśl niejako kontynuacji tamtego zapisu i napisania niniejszego artykułu.
W 2016 roku nie można było nie zauważyć w Jarnołtowie aktywności jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej działającej dla dobra całej społeczności wsi i najbliższej okolicy.
5 lutego 2016 r. na zgromadzeniu sprawozdawczo-wyborczym OSP w Jarnołtowie przedstawiono efekty działalności roku ubiegłego oraz wybrano władze. Prezesem został ponownie Stanisław Uselis, a jego zastępcami Radosław Marchlewicz i Dawid Patalon. Natomiast już w piątek 26 lutego w Urzędzie Gminy w Małdytach zostało podpisane porozumienie rozpoczynające procedurę włączenia OSP w Jarnołtowie, w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
O potrzebie włączenia OSP do systemu ratownictwa zaświadczają coraz liczniej zdarzające się wypadki i kolizje na drogach w najbliższej okolicy Jarnołtowa. Przykładem jest poranne zdarzenie z dnia 30 kwietnia 2016 r. na drodze z Jarnołtowa w kierunku Bart i Bądek (zo-bacz fot. nr 2).
25 czerwca 2016 r. po Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, przed remizą OSP w Jarnołtowie uroczyście odczytano Rozkaz Komendanta Głównego PSP z dnia 4 maja 2016 r. o włączeniu Jednostki OSP w Jarnołtowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Po części oficjalnej uroczystości, strażacy i zaproszeni goście udali się na strażacką zabawę w świetlicy wiejskiej.
W sobotę 16 lipca 2016 r., po tygodniu prac, zakończył się I Małdycki Plener Rzeźbiarski „Cuda w pniach ukryte”. Wśród biorących w nim udział artystów zaprezentował swoją pracę, pochodzący z Jarnołtowa, a zamieszkały obecnie w Mrągowie, Ryszard Fereniec – autor jarnołtowskiej rzeźby Imanuela Kanta.
W niedzielę 28 sierpnia 2016 r. z inicjatywy proboszcza księdza Jarosława Janowicza w jarnołtowskim kościele odbyły się Dożynki Parafialne. Udział wzięło 9 sołectw, a starostami dożynek byli Pani Katarzyna Tomaszewska i Pan Jarosław Komosa z Budwit.
3 września 2016 r. na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Małdytach, z udziałem sołectwa Jarnołtowo, odbyły się Dożynki Gminne, będące tradycyjnie podsumowaniem ciężkiej pracy rolników. Mieszkańcy poszczególnych wsi przygotowali i zaprezentowali przepiękne wieńce dożynkowe oraz stoiska z regionalnymi potrawami i nalewkami. W konkursie na najpiękniejszy wieniec Jarnołtowo zajęło zaszczytne trzecie miejsce, uzyskując czek na 1500 zł (zobacz fot. nr 3).
Podczas uroczystości dożynkowych Wójt Gminy Małdyty wręczył Odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawane zasłużonym rolnikom przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród wyróżnionych znalazła się przedstawicielka Jarnołtowa – Joanna Kucharek (zobacz fot. nr 4).
Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania, 15 września 2015 r. zakończył działalność punkt skupu mleka w Jarnołtowie. W roku 2016 obiekt związany z jarnołtowskim punktem skupu mleka został sprzedany. Nowy właściciel przygotowując nieruchomość do nowej zabudowy wyburzył „mleczarnianą” budowlę. Tak zwana „zlewnia mleka” na trwale zniknęła z krajobrazu centrum wsi (zobacz fot. nr 6 , 7 i 8).
Znajdujący się w centrum Jarnołtowa średniowieczny, objęty opieką konserwatora zbytków kościół, w 2016 roku doznał kolejnej poprawy dobrostanu. Obok ogólnej dbałości o kościelną nieruchomość wymienić należy także: wybudowanie chodnika procesyjnego wokół budowli kościoła; przeprowadzenie remontu kruchty wejściowej oraz kompleksowego remontu instalacji elektrycznej wewnątrz obiektu. W roku 2017 uporządkowano i utwardzono część terenu posesji jarnołtowskiej plebanii.
24 czerwca 2017 r. w Zajezierzu odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze z udziałem OSP Jarnołtowo. Przebieg zawodów oceniała komisja sędziowska pod nadzorem przedstawiciela Komendy PSP w Ostródzie. W klasyfikacji końcowej reprezentacja OSP Jarnołtowo zajęła trzecie miejsce za Małdytami i Wielkim Dworem. Natomiast Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Jarnołtowa zajęła drugie miejsce po Zajezierzu. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i dyplomy, a trzy najlepsze także nagrody pieniężne.
21 lipca 2017 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Małdytach 8 par małżeńskich z naszej Gminy obchodziło Złote Gody, czyli pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. W gronie tym znaleźli się Państwo Justyna i Marian Jaceńciukowie z Jarnołtówka i Państwo Teresa i Mieczysław Jan Urbaoscy z Jarnołtowa. Uroczystego aktu dekoracji medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonał Wójt Gminy.
W dniach 11-14 lipca 2017 r. odbył się już II Małdycki Plener Rzeźbiarski „Cuda w pniach ukryte”. Także i tym razem zaprezentował tam swoją pracę, pochodzący z Jarnołtowa, a zamieszkały obecnie w Mrągowie, Ryszard Fereniec – autor jarnołtowskiej rzeźby Imanuela Kanta. Pracownią artystów był plac przy stadionie w Małdytach, gdzie wykonali oni imponujące dzieła postaci ludzi i zwierząt związanych z tematyką wodno-żeglarską.
23 lipca 2017 r. około godz. 17:30 na drodze Jarnołtowo – Wielki Dwór miał miejsce wypadek z udziałem motocyklisty. Jako jedni z pierwszych na miejsce zdarzenia przybyli i udzielali pomocy strażacy z OSP Jarnołtowo.
27 sierpnia 2017 r., tak jak w ubiegłym roku, w Jarnołtowie odbyły się Dożynki Parafialne z udziałem przedstawicieli 9 sołectw. Celebrę podczas uroczystości sprawował ksiądz proboszcz Jarosław Janowicz.
2 września 2017 r., w Małdytach odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małdytach. Starostami Dożynek byli Pani Elżbieta Makos z Sambrodu oraz Pan Wiesław Małetka z Jarnołtowa. Podczas uroczystości Wójt Gminy wręczył odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które otrzymał między innymi Henryk Klocek z Jarnołtowa. Wójt wręczył także ufundowane przez siebie nagrody, którą otrzymał między innymi Wiesław Małetka z Jarnołtowa. Powołana komisja oceniła, iż najładniejszy wieniec dożynkowy w 2017 roku przygotowała reprezentacja Jarnołtowa, natomiast najładniejsze stoisko przygotowało sołectwo Sambród.
W dniach 21.11 – 15.12.2017 r. w pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małdytach miała miejsce wystawa pracy dyplomowej absolwenta Sopockiej Szkoły Fotografii WFH, mieszkańca Jarnołtowa, Rafała Kucharek. Wystawiono dziewięć barwnych fotografii składających się na dyplom ukończenia szkoły. Ujęcia fotograficzne przedstawiały pozycje gimnastyki artystycznej wpisane w architekturę miejską.
Wartym odnotowania jest fakt, iż liczba mieszkańców małdyckiej gminy systematycznie maleje. Gminę zamieszkiwało odpowiednio w ostatnich latach osób: rok 2014 – 6409, rok 2015 – 6370, rok 2016 – 6309. W roku 2016 na terenie gminy zmarło 80 osób, a urodziło się 65, ponadto wyemigrowało 44 osoby więcej niż przyjechało w celu osiedlenia się. Podobną tendencję można zaobserwować na terenie Jarnołtowa. W roku 2017 we wsi zgłoszono do sprzedaży co najmniej 6 nieruchomości, których właściciele już ubyli bądź zamierzają wyjechać na stałe.
Warszawa, styczeń 2018 r.
Zbigniew Jerzy Woś
zbigows@gmail.com