Jarnołtowskie inwestycje

            W Jarnołtowie nie poprzestano na remoncie zabytkowych budowli architektury sakralnej, o czym pisaliśmy wcześniej. Wyremontowano też budynki mieszkalne, które ucierpiały w wyniku ostatnich pożarów, odnowiono w większym lub mniejszym zakresie te, które po stuletnim użytkowaniu wymagały pilnych remontów, niektóre ocieplono, innym wymieniono okna i poszycie dachu. Rozpoczęto też budowę nowego budynku mieszkalnego. Wszystkie te inwestycje dopełniła budowa utwardzonej asfaltowej, gminnej drogi dojazdowej do miejscowego cmentarza komunalnego.

            W sierpniu br. ukończono budowę, w śladzie dotychczasowej drogi polnej, nowej utwardzonej drogi łączącej centrum wsi, poprzez asfaltową drogę powiatową nr 1207 N, z cmentarzem komunalnym w Jarnołtowie. Inwestycja ta znacznie poprawiła komfort oraz bezpieczeństwo dojazdu.

            W Jarnołtowie realizowana jest nowa prywatna inwestycja polegająca na budowie domu mieszkalnego, na skraju centrum wsi, tuż za dawnym parkiem dworskim, przy drodze w kierunku Jarnołtówka. Mimo, iż w Jarnołtowie ubywa gospodarstw rolnych to z zadowoleniem należy podkreślić, iż budynków mieszkalnych przybywa.

            Przykładem dokonanych remontów budynków mieszkalnych w Jarnołtowie jest budynek nr 4. Wybudowano go ponad sto lat temu, na wyrysie geodezyjnym z pomiarów w grudniu 1922 roku jest on już zaznaczony i zwymiarowany, posiadał wówczas jedynie inne okna i miał przybudówkę 2 x 2 m od strony podwórza, służącą jako wiatrołap zewnętrzny poprzedzający drzwi wejściowe. Lico ścian wykonane było z czerwonej cegły bez pokrycia ich tynkiem. W okresie powojennym, w miejscu gdzie dziś widzimy małe okno środkowe, był otwór drzwiowy i mały oszklony ganek z wyjściem na zewnątrz. Wykonany współcześnie remont dał temu budynkowi drugie życie i przystosował go do aktualnych wymogów i oczekiwań mieszkaniowych.

            Innymi przykładami modernizacji jarnołtowskiej infrastruktury mieszkaniowej są budynki nr 45, 50 i 39.

            Przywołane wyżej przykłady inwestycji nie wyczerpują wszystkich wykonanych prac w zakresie poprawy dobrostanu jarnołtowskich budynków mieszkalnych. Warto chociażby jeszcze wspomnieć o naprawie i wykonaniu nowego pokrycia dachu na zamieszkałym przez dwie rodziny budynku w centrum wsi nad stawem, który ucierpiał wskutek pożaru 27 kwietnia br. To historyczna budowla, wzniesiona jako budynek zarządcy jarnołtowskiego majątku ziemskiego, a później budynek posterunku policji z mieszkaniami rodzin policjantów. Po 1945 r. przeznaczony do zamieszkania w utworzonych gospodarstwach rolnych. Podobnie, wymiany pokrycia dachu dokonano na ponad stuletnim budynku mieszkalnym oznaczonym numerem 49, przy drodze w kierunku Wielkiego Dworu. Ten budynek wybudowano w 1922 r., w okresie przedwojennym mieszkał w nim i urzędował Walter Jann, ostatni burmistrz Jarnołtowa.  Dlatego też był to wówczas jeden z pierwszych budynków w Jarnołtowie, do którego doprowadzono napowietrzna linię telefoniczną (obok pałacu, pastorówki – USC i cegielni).

Warszawa, październik 2023 r.                                            Zbigniew Jerzy Woś

zbigwos[at]gmail[dot]com