19 grudnia 2023 roku Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął stanowisko ws. ustanowienia roku 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. Decyzja ta poprzedzona była wnioskiem w tej sprawie, z którym wystąpiło Archiwum Państwowe w Olsztynie. Bowiem właśnie w tym archiwum zgromadzono znakomite materiały źródłowe dokumentujące różne aspekty życia Immanuela Kanta – jego życie, pracę i dorobek naukowy. We wniosku przywołano także związek Kanta z Warmią i Mazurami wynikający z jego pobytów w Jarnołtowie i Gołdapi. Prawie czteroletni pobyt Kanta w Jarnołtowie, jako nauczyciela bezsprzecznie wywarł wpływ na późniejsze jego postawy i myśli. Podczas wykładów z pedagogiki niejednokrotnie przywoływał on wspomnienia i doświadczenia z czasów swojej pracy jako nauczyciela w Jarnołtowie.
W stanowisku przyjętym podczas grudniowej sesji warmińsko-mazurski sejmik zwrócił się do szkół, instytucji kultury, organizacji społecznych i mediów z województwa o włączenie się w działania popularyzujące postać i dorobek filozofa.
25 stycznia 2024 r. w Archiwum Państwowym w Olsztynie odbyła się inauguracja roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz regionalnych, osoby ze świata nauki i organizacji pozarządowych.
Jednym z gości był naczelny dyrektor Archiwów Państwowych w Warszawie, doktor Paweł Pietrzyk, który podkreślił, że Olsztyn jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie przechowywana jest spuścizna, pozostała po filozofie. Dodać tu należy, że z okazji obchodów 300-lecia urodzin filozofa w miejscowym archiwum przygotowano wystawę zgromadzonych materiałów źródłowych. Wszystkie osoby zainteresowane postacią Kanta, mogą na miejscu, przy ul. Partyzantów, zapoznać się z materiałami.
Obok wielu przemówień i prelekcji zaprezentowano też propozycje instytucji, organizacji, uczelni i samorządów dotyczące udziału w programie obchodów 300-lecia urodzin Immanuela Kanta wpisujące się w „Rok Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach”.
Na inauguracji Jarnołtowo reprezentował ks. Jarosław Janowicz, który zaprezentował propozycję programu konferencji popularno-naukowej z okazji 300-lecia urodzin I. Kanta organizowanej 8 czerwca br. w Jarnołtowie. Program ten wstępnie proponuje pięć 15 minutowych wykładów-prelekcji: Jarnołtowo w życiu Immanuela Kanta; Filozofia Immanuela Kanta; Spuścizna Immanuela Kanta w zbiorach Archiwum Państwowego w Olsztynie; Troska o zachowanie dziedzictwa materialnego w Jarnołtowie związanego z Immanuelem Kantem; Działalność stowarzyszenia Freunde Kants und Königsbergs e. V. z Berlina w promocji Immanuela Kanta.
Bezpośrednio po konferencji popularno-naukowej planowany jest festyn integracyjny.
Warszawa, styczeń 2024 r. Zbigniew Jerzy Woś
zbigwos[at]gmail[dot]com
Uzupełnienie
2 marca 2024 r. Radio Olsztyn nawiązując do rocznicy 300-lecia urodzin Immanuela Kanta i jego pobytu w latach 1750-1754 w Jarnołtowie opublikowało dedykowaną temu audycję. Na portalu internetowym rozgłośni możemy zobaczyć też kilka fotografii z Jarnołtowa.
Więcej o tym na https://radioolsztyn.pl/jarnoltowo-i-immanuel-kant-odkryj-warmie-i-mazury-z-radiem-olsztyn/01745109
Warszawa, 3 marca 2024 r. Zbigniew Jerzy Woś