Uroczystości urodzinowe Kanta w Jarnołtowie

                Plan obchodów 300. urodzin Immanuela Kanta organizowanych przez miejscową społeczność zrealizowany został w Jarnołtowie 8 czerwca 2024 roku. Sprawcą pomysłu i reżyserem całego przedsięwzięcia, z własnej woli był ks. dr Jarosław Janowicz. Wyjątkowo sprawna organizacja, nad wyraz ciekawa oprawa i zabezpieczenie logistyczne oraz liczny udział gości napawały dumą i zadowoleniem wszystkich jej uczestników. Rangę uroczystości podnosił udział władz wojewódzkich i gminnych, Honorowego Konsula RFN w Olsztynie Wojciecha Wrzecionkowskiego, ludzi z kręgu nauki, kultury, sztuki i historii oraz liczna delegacja zagraniczna. Spotkanie otworzył i prowadził proboszcz jarnołtowskiej parafii ks. dr Jarosław Janowicz. Na wstępie głos zabrał I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Mateusz Szauer, a przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego odczytał list od Marcina Kuchcińskiego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Głos zabrał też Wójt Gminy Małdyty Marcin Krajewski. Po czym, zgodnie z wcześniejszym programem, rozpoczęto konferencję popularno-naukową, na której zreferowano tematy dotyczące dorobku naukowego i życia Immanuela Kanta, w tym jego pobytu i pracy w Jarnołtowie; przedstawiono także efekty prac zmierzających do zachowania dziedzictwa materialnego i niematerialnego związanego z Kantem w Jarnołtowie. Miłym akcentem było wygłoszenie kilku słów po polsku przez gości niemieckojęzycznych. Konferencji towarzyszyła wystawa tablicowa Archiwum Państwowego w Olsztynie “Królewiec –  Albertyna – Kant” oraz promocja znaczka pocztowego wydanego z okazji rocznicy urodzin Immanuela Kanta. Finałem konferencji było uroczyste odsłonięcie muralu z podobizną i cytatem Kanta, muralu wykonanego na odnowionej szczytowej ścianie budynku dawnej jarnołtowskiej szkoły, a pierwotnie wybudowanego w 1869 roku szpitala hospicjum. Aktu odsłonięcia dokonali: inicjator muralu Leszek Meller; fundator muralu prezes stowarzyszenia Freude Kants z Berlina Gerfried Horst i gospodarz gminy Wójt Marcin Krajewski.

                Wśród przybyłych gości, obok wymienianych już wyżej, zauważyć można było między innymi: radnego Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Jarosława Słomę; pracowników Archiwum Państwowego w Olsztynie z jego dyrektorem prof. dr. hab. Norbertem Kasparkiem; profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu księdza prof. dra hab. Wojciecha Bogdana Zawadzkiego,  prezeskę Zarząd Olsztyńskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Iwonę Liżewską; proboszcza małdyckiej parafii księdza Romana Thiela; autorów wydania historii Morąga Piotra i Sonię Taciaków; historyka Lecha Słodownika; regionalistę i dokumentalistę ziemi Zalewskiej Kazika Skrodzkiego; konserwatorkę dzieł sztuki Martę Skowrońską-Szczęsny; prezeskę Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej Krystynę Kacprzak; autora rzeźby jarnołtowskich Kantów Ryszarda Fereńca; jarnołtowskiego sołtysa Jarosława Małetkę oraz wielu dawnych i obecnych mieszkańców Jarnołtowa.

                Podczas uroczystości zwracała uwagę starannie przygotowana jej oprawa, nienaganne nagłośnienie wraz z bezprzewodowym w czasie rzeczywistym tłumaczeniem dla gości niemieckojęzycznych i monitorem do prezentacji audiowizualnych. Uroku i charakteru dodawała ustawiona w pobliżu monitora drewniana rzeźba Immanuela Kanta wraz z wyłożonym historycznym wydaniem jego utworu “O wieczystym pokoju”. W przerwie konferencji każdy z jej uczestników mógł spróbować ciast przygotowanych przez sołectwo Jarnołtowo i napić się kawy, wykorzystując okolicznościowy kubek z napisami dokumentującymi 300. rocznicę urodzin Kanta obchodzonymi w Jarnołtowie. A na jej zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy prezent – ekologiczną płócienną torbę z okolicznościowym nadrukiem.

                Po konferencji popularno-naukowej rozpoczął się piknik integracyjny, podczas którego uczestnicy prowadzili wzajemne rozmowy, wymieniali poglądy oraz częstowali się wyśmienitymi domowymi wypiekami ciast oraz wyszukanymi wyrobami miejscowej kuchni. Wspomniane poczęstunki przygotowały sołectwa Jarnołtowo i Budwity oraz Koło Gospodyń Wiejskich “Małdycianki” z Małdyt. Na zakończenie warto wspomnieć, iż uroczystość odbyła się z wsparciem i zaangażowaniem miejscowej społeczności, w tym rady sołeckiej i jarnołtowskich strażaków oraz wsparciem funduszu samorządowego.

Jarnołtowo/Warszawa, czerwiec 2024 r.                             Zbigniew Jerzy Woś

zbigwos[at]gmail[dot]com 

Wybrane fotografie dokumentujące uroczystość obchodów.