O Jarnołtowie w Olsztynie i kwartalniku PROWINCJA

            14 i 15 listopada 2024 r. w Olsztynie miała miejsce konferencja podsumowująca obchody Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach, podczas której odbyło się szereg odczytów, prelekcji oraz wystaw. Wspominając życiorys oraz dorobek wielkiego filozofa, z obowiązku historycznego, mówiono też o Jarnołtowie, o miejscu gdzie przebywał on przez cztery lata, gdzie kształtowały się jego późniejsze postawy i myśli. Jarnołtowo reprezentował ks. dr Jarosław Janowicz, który wygłosił referat zatytułowany „Troska o dziedzictwo materialne i niematerialne związane z Immanuelem Kantem w Jarnołtowie”. Była to doskonała okazja do zapoznania się z dorobkiem naukowym wielkiego filozofa, którym był Kant, ale była to też okazja do pokazania Jarnołtowa i jego promowania. Wiele osób po raz pierwszy mogło usłyszeć o Jarnołtowie, nieznanej im dotąd wsi.

                Nie tylko w Olsztynie wspominano o Jarnołtowie, dostrzeżono je także w województwie pomorskim. Wydawany w Sztumie, pod redakcją Leszka Sarnowskiego, 180. stronicowy Kwartalnik Społeczno Kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław PROWINCJA w numerze nr 2 (56) z 2024 r. zamieścił artykuł o Jarnołtowie i przebywającym w nim Immanuelu Kancie. Więcej o kwartalniku można dowiedzieć się na www.prowincja.com.pl.

                Na stronach 39-50 opublikowany został tam artykuł niżej podpisanego „Jarnołtowo w życiu Immanuela Kanta”. Artykuł opisujący życie Kanta i jego pobyt w Jarnołtowie, ukazujący także historię dawną i współczesną Jarnołtowa. Zamieszczono tam też kilka fotografii z Jarnołtowa, a w tym przedstawiających: jarnołtowski kościół, symboliczną dla Jarnołtowa wieżę-dzwonnicę z tablicami pamiątkowymi, staw z widokiem na dawną rządcówkę, zakątek i rzeźbę Kanta oraz mural z podobizną filozofa i jego cytatem na szczytowej ścianie dawnej szkoły.

Warszawa, grudzień 2024                                               Zbigniew Jerzy Woś

zbigwos[at]gmail[dot]com